content-left-bg.png
content-right-bg.png

Our staff

WebPartZone1_1
PublishingPageContent

Executive leadership team

PositionNameEmail
College Principal Karen McKinnon Email
Head of School Carmen Anderson (Senior) Email
Elizabeth Bond (Junior) Email
Deputy Principal Kath Wenban Email
Kath McCann Email
Head of Department Peter Wilson
- maths, science
Email
Jane Freier
- english, humanities, languages
Email
Scott Saxby
- technology
Email
Clinton Marychurch
- teaching and learning & Bradman house master
Email
Meg Stace
- Australian curriculum, BASE cluster
Email
Business Manager Kirsten Tuckett Email
 

Student welfare

PositionNameEmail
Guidance Officer Sue Atkinson Email
Chaplain Hannah Henry (Tu-F) Email
School-based youth health nurse Kirsten Keen (Tu)
Youth co-ordinator Kevin Maglaqui (M/Tu) Email
Speech pathologist Katie White Email
  

Teaching staff

Secondary

PositionNameEmail
HPE / science Matthew Balfe Email
Maths / science Michelly Barboza Email
Drama/English/humanities Kate Bell Email
Maths/science Scott Boddice (M/W/Th/F) Email
Industrial technology and design
& year 9/10 co-ordinator
Jonathan Chapman Email
Business /maths Wesley Compton Email
Business/legal studies Fiona Davies Email
Maths / science James Downey Email
HPE &
secondary sport co-ordinator
Jeremy Heinemann Email
Maths/science Leon Hill Email
Business/english/
& VET co-ordinator
Colleen Hills Email
English / humanities Sarah Hobbins Email
English/humanities
& year 7/8 co-ordinator
Naomi Keast Email
Art & O'Neill house master Leigh Korbatits Email
Maths/science Rabi Kundu Email
HPE & year 6 HPE Stephanie Messinis Email
Maths Cathy Myers (M/Th/F) Email
English/drama Julie Norman (Tu-Th) Email
Industrial technology and design
& year 11/12 co-ordinator
Gavin Padget Email
Home economics / design
& Rafter house master
Tiarni Rix Email
English/humanities Beth Watt (M, W-F) Email
English / humanities Christian Willmer Email
English/humanities Amanda Witt Email
  

Junior

PositionNameEmail
STLN Donna Whitson (M-W) Email
Early years Laura Taylor (M-Th) Email
6A / visual arts (early years)
& years 4-6 co-ordinator
Talia Hamilton (AM) Email
6A Clinton Marychurch (PM) Email
6B & junior secondary science Jo-lene Crank Email
6C Louise Coman Email
5F Caitlyn Fitzgerald Email
5T Jason Taylour Email
4/5W Sarah Williamson Email
4L Aaron Lee Email
3/4G Julie Green Email
3W Lisa Witherspoon Email
2/3F
& years P-3 co-ordinator
Terri Fair Email
2T Farlie Thorne
Email
1/2R
Fab Ridolfi
Email
1T Catherine Tighe 
Email
1WH Name withheld (M-W)
1WH Jenna Hughes (W/Th/F) Email
Prep/1D Louise Diamond Email
Prep W Kristin Webb Email
 

Specialist

PositionNameEmail
Teacher librarian Chris Gordon (M/W/Th/F)
Email
Da Vinci's workshop /
digital technologies
Megan Wallace Email
Director of international studies Jacqueline Smith Email
Student services (TLC) Leisa Atley (M/Tu/Th) Email
Lisa Connors (W/Th/F) Email
Verona Ker Email
Amy Staples Email
Steve Tweed Email
Music Naomi Drogemuller Email
Instrumental music Rachel Andrews (M/Tu) Email
Languages Mari Iinuma - Japanese Email
Health and physical education
& primary sport co-ordinator
Shannon Kelly Email
 

Non-teaching staff

Administration

PositionNameEmail
Administration officers Margaret Waite - junior office Email
Paula Chilcott - junior office (Tu/W/Th) Email
Kerry Rowe - senior office
Email
Kayleen Donaldson - senior office Email
Simone Schmierer - senior office Email
Eva Petrovic - international
& homestay co-ordinator
Email
 

Teacher Aides

PositionNameEmail
Secondary Frankie Bartlett (M/F)
Email
Sharon Eichmann (Th/F) Email
Junior Kerrie Lovell (M-Th)
Email
Natasha Maher Email
Karyn Ngatoko
Email
Tara Weringhaus Email
Kylie Ruzzene (M-Th) Email
Junior - prep Tanya Somerville Email
Carol Trinder Email
Taryn Clarke (M/Tu) Email
Library resource centre Denise Barber (+ student services) Email
Lorraine Herne Email
Student services (TLC) Susie Elford (W/Th/F)
Email
Leann Perrett (M-Th) Email
Averil Venn Email
Mel Coburn Email
 

Technical

PositionNameEmail
Science operations officer Karen Capps (M/Tu/Th) Email
IT technician Toshi Sharma (M/Tu/Th/F) Email
IT assistant Vladan Miladinovic (M/W/Th/F) Email
  

Grounds and facilities

PositionName
Schools officer - facilities Kevin Campbell
Mark Rowe (W/Th/F)
Schools officers - grounds Lionel Delandelles
Billy Edwards (M-W)
Cleaners Raeleah Bennett
Max Hobday

Phillip Crabb
David Gurung
Mark Ford
Joan Keen
Sabina Lando
Roslyn McGrow
Nancy Thompson
Phillipa Mohebbi
 

Other staff

PositionNameEmail
Tuckshop convenor Ainsley McGeady
Bookshop convenor Nancy Thompson Email
OSHC co-ordinator Sue Das Email
 
WebPartZone1_2
WebPartZone2_1
WebPartZone2_2
WebPartZone2_3
WebPartZone3_1
WebPartZone3_2
WebPartZone3_3
WebPartZone3_4
WebPartZone4_1
WebPartZone5_1
WebPartZone5_2
WebPartZone6_1
WebPartZone6_2
WebPartZone7_1
WebPartZone7_2
WebPartZone8_1
WebPartZone8_2
WebPartZone9_1
Last reviewed 16 April 2019
Last updated 16 April 2019