Accessible Page Links


Page Tools

Main page Content

Our staff

Executive leadership team​

  

​College Principal Karen McKinnon Email
Head of School​ Carmen Anderson (secondary) Email​
​Brendan Forbes (junior) Email
Deputy Principal​ Jade Wager ​Email
Head of Department​ Peter Wilson
- maths, science, HPE
Email
​Jane Freier
- english, humanities, languages, the arts
Email
​Stephen Smith
- innovation, information technology, business, home economics, industrial design and technology
Email
​Kath McCann
- teaching and learning
Email
​Verona Ker (HOSES)
- TLC, student services
Email
​Business Manager ​Kirsten Tuckett ​​Email
​Head of Curriculum ​Megan Stace (M/Tu) Email
 

 

Student welfare

  

​Guidance Officer ​Sue Atkinson Email
Chaplain​ ​Hannah Henry Car(M-Th) Email​
School-based youth health nurse​ TBA (M)​
Youth support co-ordinator​ ​Emily Bianchi Email​
​Kevin Maglaqui (F) Email
​Speech pathologist Lauren Macdonald Email
  

 

Teaching staff

Secondary

 

Maths/science ​Melanie Bates Email
Drama/English/humanities​ Kate Bell Email
Maths/science​ Scott Boddice​ Email
Industrial arts/graphics &
year 9/10 co-ordinator​
Jonathan Chapman​ Email
Business​ ​Wesley Compton Email
Business​/legal studies ​Fiona Davies Email
​Science/maths ​Rachael Feltwell Email
​Maths/science ​John Hegarty ​​Email
​HPE/history ​Jeremy Heinemann Email
Maths/science​ ​Leon Hill Email
Business​/english/ &
VET co-ordinator
Colleen Hills Email
English/humanities​ Naomi Keast​ Email
Art​ Leigh Korbatits​ Email
​HPE ​Stephanie Messinis ​​Email
English/drama Julie Norman​ (M-W) Email
Industrial arts/graphics &
year 11/12 co-ordinator​
Gavin Padget​ Email
Home economics​ &
year 7/8 co-ordinator
Tiarni Rix​ Email
​Science/maths ​Shannon Thompson ​​Email
​English/humanities ​Beth Watt (M, W-F) Email
​Science/maths/
humanities/English
​Christian Willmer ​​Email
English/humanities​​ Amanda Witt (M-Th)​ Email
  

 

Junior

 

PE​ ​Shannon Kelly ​Email
STLN​ ​Donna Whitson (M-W) Email
​Early years &
years P-3 co-ordinator
​Terri Fair Email
​6B​ & 
years 4-6 co-ordinator
​Clinton Marychurch Email
​6G​ ​Jo-lene Crank​ Email
​​5/6B ​Cathy Myers ​​​Email​
5B
​Jason Taylour
Email
​​​5G ​​​Talia Hamilton ​​​Email
​​4-5G ​Caitlyn Fitzgerald ​​Email
​4B ​Greg Emerson (M/Tu/Th/F) ​​Email
3A/4B
Kirralee Cabrera (W/Th/F)
​​Email​
​​3/4M ​​​Lisa Witherspoon ​​​Email
​​3A ​​Tiffany Watson (M-W) ​​Email
​3B ​Sarah Williamson ​​Email
​2A ​Fab Ridolfi ​Email​
​2B
​Farlie Thorne Email
​1A Catherine Tighe ​​​Email​
​1/2B ​Julie Green Email
​Prep/1C ​Jenna Finlayson ​Email
​​Prep A ​​​​Louise Diamond Email
Prep B​ ​Kristin Webb Email
 

 

Specialist

 

A/Master teacher​ Scott Saxby Email
​Teacher librarian ​Chris Gordon (M/Tu/Th/F)
Email
​Da Vinci's workshop Megan Wallace ​​Email
​Director of international studies ​Jacqueline Smith Email
​Student services (TLC) ​Leisa Atley ​​Email
Lisa Connors Email
​Joanne Rowe ​Email​
Amy Taylor ​​Email
​Steve Tweed ​Email​
Music​ ​Naomi Drogemuller Email
Instrumental music​ Rachel Andrews (M/Tu) Email
​Brenden Schick (Mon PM) ​​Email
Languages ​Mari Iinuma - Japanese Email
 

 

Non-teaching staff

Administration

 

​Administration officers Margaret Waite - junior office ​​Email
Paula Chilcott - junior office​ Email
Kerry Rowe - senior office​
Email
Jill Smith - senior office​ Email
​Eva Petrovic - senior office Email
​Kayleen Donaldson - senior office Email
​Simone Schmierer ​Email
 

 Teacher Aides

 

Secondary​ Sandra Downing
Email
​Junior Belinda Jones Email
​Kerrie Lovell (M-Th) Email
​Natasha Maher ​​​Email
Karyn Ngatoko​
Email
​Tara Weringhaus ​​Email​
​Morgan Cook ​Email
​Kylie Ruzzene Email
Junior - prep​ ​Tanya Somerville Email
Carol Trinder​ Email
Library resource centre​ ​Denise Barber (+ student services) Email
Lorraine Herne​ Email
Student services (TLC) ​Susie Elford
Email
Leann Perrett​ (M-Th) Email
Averil Venn​ Email
​Travis Kulka Email​
 

 

Technical

 

​Science operations officer ​Karen Capps (M/Tu/Th) Email
IT technician​ ​Toshi Sharma ​Email
​IT assistant ​Vladan Miladinovic ​​Email​
  

  Grounds and facilities

 

Schools officer - facilities​ ​Kevin Campbell
Schools officers - grounds​ Lionel Delandelles
Billy Edwards​​ (M-W)
​Cleaners Raeleah Bennett
​Nenita Constantino

​Phillip Crabb
Dee Edwards​
Mark Ford​
Joan Keen​
Sabina Lando​
Roslyn McGrow​
Nancy Thompson​
Kathy Turner​
 

 

Other

 

​Tuckshop convenor ​Ainsley McGeady
Bookshop convenor​ Nancy Thompson Email​
OSHC co-ordinator​ ​Sue Das Email
 

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​